máj 19 2011

Jantárová cesta

Published by at 21:07 under Informácie

Boli obdobia, keď soľ mala väčšiu hodnotu ako zlato
a zohrávala významnú úlohu v ľudskej spoločnosti. Za soľ sa vždy dalo kúpiť zlato, ale nie vždy za zlatosa mohla kúpiť soľ. Už od dávnych čias Dunajec považovali za dôležitú dopravnú cestu.

V 2. storočí cez Pieniny premávali grécki a rímski kupci prevážajúci soľ a jantárod Baltiku do Strednej Európy. Preto sa tu zdržiavalo aj niekoľko zbojníckych tlúp. Túto oblasť vtedy obývali galskí Kelti. Po nich tu boli Germáni a Slovania, ktorí využívali Dunajec na prepravu tovaru a osôb do oblasti Visly a k Baltskému moru.

19. júna sa popri tejto historickej ceste chceme „ plaviť “ aj my – dovtedy máte čas rozmyslieť si, či nastúpite na jantárovo-soľnú cestu ako námorník – alebo pirát. Úlohou
námorníkov bude bezpečne dopraviť vzácny tovar do Lesnice, úlohou pirátov bude vziať im ho. Nie však násilnou cestou, ale správnym strategickým plánom a nasadením. Kým budeme ešte skoro ráno cestou v autobuse podriemkávať a premýšľať nad taktikou boja, hmla v Zamagurí sa medzitým zdvihne, aby nám odhalila nádhernú scenériu : strmé bralá Pienin a pod nimi Dunajec, ktorý si svojím dravým prúdom vyhĺbil vo vápencovom pohorí obrovskú, úzku a kľukatú tiesňavu dlhú 9 km s 8 zákrutami. Najkrajší úsek plavby vedie Prielomom Dunajca až k Prielomu Lesnického potoka. Aj keď plavba je dlhá 9 km, vzdušná vzdialenosť medzi začiatkom a koncom plavby je iba 2,5 km. Keď si budete dobre všímať slnko, zistíte, že sa poplavíme na všetky svetové strany. Skalné steny okolo Dunajca dosahujú výšku 300 – 500 m. Krása prielomu sa dá obdivovať nielen pri splave Dunajca, ale aj turistickým chodníkom, ktorý je zároveň exkurzno-náučnou trasou s 10 zastávkami.

Takže – kto bude námorník a kto pirát, sa ukáže až v prístave. Dovtedy si na seba neprezrádzajte vaše osobné zadelenie, nechajme sa prekvapiť. Nedozviete sa ani žiadne podrobnosti o tovare, všetko si musíte zistiť až na mieste. Hra sa začína nalodením
v prístavisku pltí a kedy sa skončí, to nikto nevie – záleží na vašej šikovnosti.

stiahnúť plagát tu

Komentáre vypnuté na Jantárová cesta

Comments are closed at this time.